Loading...
Cinsel Terapi2018-09-29T00:33:17+03:00

Cinsel Terapi

Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında, kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etken olabilir.

Amacımız sizlerle birlikte sorunlarınızı ve nedenlerini saptamak, bireysel değişim / dönüşüm ihtiyaçlarınızı belirlemek, yaşamınızda sürdürülebilir bir iyilik hali oluşturmaya destek olmak, yaşamınızdaki kriz zamanlarını yönetmeniz de rehberlik etmek ve işinizle yaşamınızı dengeleme becerisi geliştirmenize katkı sağlayabilmektir.

Sağlıklı cinsel yaşam insanların hayatlarındaki kalitenin artmasını, eşler arasındaki ilişkinin tatmin edici olmasını, eşler arasındaki mutluluğun artmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda cinsel sorunlar, sağlıklı cinsel yaşamı engeller. Eşler arasında huzursuzluğa sebep olur. Hatta bazı araştırmalara gore, cinsel sorunlar, tedavi edilmediği zamanlarda boşanmaya yol açabilmektedir. Sağlıklı cinsel yaşam, hem bireysel mutluluğun hem de eşler arası mutluluğun en önemli koşullarından birisidir.

Cinsel terapi uygulamalarında cinsel sorunlar yaşayan kişilerden terapi esnasında fiziksel temasta bulunmaları beklenmez, konuşma terapisi kullanılarak sorunların kaynağına inilmeye çalışılır.

Cinsel terapistlerin öncelikli amacı bireyleri cinsellik konusunda eğitmektir. Cinsel terapilerde terapist öncelikle cinsel sorun yaşayan kişilere sorular sorarak sorunların kaynağını öğrenmeye çalışır. Eğer yaşanan cinsel problemlerin temeli fiziksel nedenlerden kaynaklanıyorsa cinsel terapist danışanı üroloji ya da dahiliye gibi ilgili alanlara yönlendirilir.

Cinsel terapinin tedavi ettiği cinsel işlev bozuklukları;

• Erken Boşalma,

• Sertleşme Bozukluğu,

• Disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki),

• Cinsel İstek ve Uyarılma Bozukluğu,

• Vajinismus,

• Orgazm Bozukluğu,

• Cinsel Yönelim ve Cinsel Kimlikle ilgili Sorunlar

Cinsel tedaviler, psikoterapi oturumları halinde muayenehane veya hastanelerde yapılır. Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel eşi varsa tedaviye cinsel eşiyle başvurması önerilir. Çünkü bu tedavi başarısını daha da artırmaktadır. Öncelikle her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsü alınır. Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlenir.

ONLİNE TERAPİ

Terapist ile danışanı, internet ortamında kurulan görüntülü veya sesli bağlantı aracılığıyla görüştüren bir uygulamadır.
Bu konu hakkında terapi ve ya ön görüşmeye başlamak için butona tıklayın.

Terapiye Başla