Loading...
Ergen Danışmanlığı2018-09-29T00:36:53+03:00

Ergen Danışmanlığı

Ergenlik dönemi duygusal oluşumların, zihinsel değişimlerin, fiziksel olgunluğun yer aldığı bir süreçtir. Çocuk ve ergen danışmanlığında aile sürecin vazgeçilmez bir parçası olarak ele alınır.

İlk seans başta olmak üzere bazı seanslar ailelerin de katılımı ile düzenlenir. Terapi ile birlikte ailenin ve ev ortamının yeniden yapılandırılması çocuğun ve ergenin terapi sürecinin olumlu yönde ilerlemesine katkıda bulunur.
Aileler bu dönemlerde çeşitli zorluklarla karşılaşabilirler. Bazı sorunlar kısa sürede kendiliğinden ortadan kalkabileceği gibi, bazı durumlarda profesyonel destek almak gerekebilir. Bir diğer önemli nokta ise, sadece sorun yaşandığında değil, sorun yaşanmadan öncede psikolojik destek almaktır. Bu hem gelişimsel sürecin takibi hem de ilerleyen zamanlarda karşılaşılabilecek sorunlarla ilgili önleyici olmak adına oldukça önemlidir.
Bu görüşme ya da görüşmeler bazı durumlarda doğrudan çocuk ya da ergenin duygu, düşünce ve davranışlarını organize etme, dürtü kontrolü, öfke yönetimi, kaygı ve diğer duygularla baş etme, dikkati geliştirme gibi konularda destek almasını içerirken, bazı durumlarda da sadece aileler, çocuğa karşı tutumları, ev içi düzen, kurallar, disiplin ve yaklaşım yöntemleri konusunda destek alırlar.
Yardım alma sürecinde, çocuğun/ergenin duygu, düşünce ve davranışları ile ilgili farkındalık kazanması, kendini ifade edebilmesi, sorunlarıyla baş edebilme becerisi kazanması önemlidir. Yaşanan sıkıntının kaynağı ve bunu devam ettiren sebepler ailenin de desteği ile araştırılır ve sağlıklı çözüm yolları aranır.

Ergen Danışmanlığı Alanında Genel Olarak Çalışma Konularımız :

• Sosyal uyum sorunları (arkadaş ilişkileri, otorite çatışmaları, sosyal uyumsuzluk)

• Aile içi iletişim sorunları

• Ergenlikteki psikolojik ve fizyolojik değişimlere uyum danışmanlığı

• Duygusal ve davranışsal sorunlar (kaygı ve çökkünlük, öfke, içe dönüklük, kendine zarar verme)

• Her iki cinsiyetten yaşıtlarla yeni ve daha olgun ilşkiler kurma

• Kadın ve erkek sosyal rolleri ile özdeşleşmek Gelişen ve değişen bedenini kabullenmek

• Anne-baba ve diğer yetişkinlerden duygusal olarak bağımsızlaşmak

• Ekonomik bağımsızlığa hazırlanmak

• Bağımsız olmayı öğrenirken, diğer insanların da bağımsız alanları olduğunu kavramak ve yaşamdaki sınırların farkına varmak

ONLİNE TERAPİ

Terapist ile danışanı, internet ortamında kurulan görüntülü veya sesli bağlantı aracılığıyla görüştüren bir uygulamadır.
Bu konu hakkında terapi ve ya ön görüşmeye başlamak için butona tıklayın.

Terapiye Başla