Loading...
Evliliğe Hazır mıyız ?2018-09-16T00:33:45+03:00

Evliliğe Hazır mıyız ?

Evlilik uyumunda eşlerin evlilik öncesi hazırlığının ve evlilik problemleri henüz ortaya çıkmadan eğitim almalarının önemi çok büyüktür.

Evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmeleri evliliğe “iyi bir başlangıç yapabilme” fırsatı verecektir.

Evlilik öncesi danışmanlıkta çiftlerin, var olan sorunlarını, yaşanan süreç ile ilgili problemlerini, alınması gereken sorumlulukların yarattığı korkularını, evlilikte oluşabilecek sorunların endişelerini karşılıklı olarak paylaşması ve bunlarla nasıl baş edilebileceğinin öğrenilmesi amaçlanır. Problemlerin çözümü, iletişim becerileri, iş bölümünün yapılması, bütçe düzenlenmesi, cinsellik, alışkanlıklar, arkadaşlar evlilik öncesi danışmanlıkta çalışılan başlıca konulardır. Aile danışmanı, kurulacak evlilik birlikteliğinin sağlam temellere oturtulması, eşlerde rol dağılımı, aileler arası dengenin kurulması konularında gerekli danışmanlığı verecektir.

Çiftler evlilik yaşamında kendilerini nelerin beklediğini bilerek olası sorunlara karşı hazırlıklı olurlar. Böylece, sorunlar karşısında çözüm bulmaları kolaylaşır, henüz çocukları doğmadan eşler arası ilişkinin güçlenmesi sağlanır. Çiftler evliliğe daha gerçekçi beklentilerle başlarlar. Evlilik için yapılacak bilinçli hazırlık ile evliliğin sağlam temeller üzerine kurulması sağlanır.