Stres – Nedenleri ve Çözüm Yolları

//Stres – Nedenleri ve Çözüm Yolları

Stres – Nedenleri ve Çözüm Yolları

Stres bireyin üzerinde hissettiği baskı ve gerginlik durumudur. Zihnimize ya da bedenimize dışarıdan ya da iç dünyamızdan gelen saldırılar olarak özetleyebiliriz. Stres, aşırı derecede yaşandığı taktirde zihinsel, ruhsal ve fiziksel açıdan sağlımızı olumsuz yönde etkileyen bir tehdit olarak karşımıza çıkabilir.

Genellikle kişiler stres altındayken bir çözüm üretmek yerine, içinde bulundukları durumun ne kadar kötü olduğunu, kolay kolay değişmeyeceğini düşünerek olayları zihinlerinde birçok kez canlandırır. Bu da onların kendini çaresiz ve edilgin hissetmesine neden olur.

Düşüncelerimiz ve bir olayı nasıl yorumladığımız duygu ve davranışlarımızı belirler. Çoğumuz bazı düşünce hataları yaparız. Örneğin, bir olaya dayanarak genellemeler yaparız, karşımızdaki kişinin ne hissettiğini ve ne düşündüğünü bildiğimize inanırız, mutluluğumuzun diğer kişilerin davranışlarına bağlı olduğunu düşünür ve onları değiştirmeye çalışırız. Halbuki enerjimizi başkalarını değiştirmek için değil kendimizi değiştirmek için harcarsak daha kısa zamanda sonuca ulaşabiliriz.

Stresi ortadan tamamen kaldırmak mümkün olmasa da mücadele etmenin yolları vardır. Stres ile ilgili fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtilerin farkına varabilmek önem taşır. Baş dönmesi, genel ağrı, diş gıcırdatma, çene sıkma, hazımsızlık, baş ağrısı, kas gerginliği, uyku sorunları, kalp çarpıntısı, kulaklarınızda çınlama, yorgunluk, bitkinlik, titreme, kilo kaybı ya da kilo alımı gibi fiziksel belirtilerin yanı sıra öfke, kaygı, ağlama, depresyon, sinirlilik, negatif düşünce, konsantrasyon problemleri, unutkanlık, yetersizlik gibi duygusal belirtiler de görülmeye başlar.

Stres ile başa çıkmak için bazı ipuçlarını sıralamak istersek; Stres nedenlerinizi azaltmaya çalışın, her gün mutlaka dinlenmek için kendinize zaman ayırın, özellikle düşük tempolu egzersizlerle başlayarak düzenli egzersizler yapmaya çalışın, başkalarının beklenti ve taleplerini her zaman karşılayamayacağınızdan gerektiğinde ‘ Hayır ‘ demeyi öğrenin, gıda tüketimini artırmayın, sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı diğer maddelerden uzak durun, yapabileceğiniz sorumluluklar alın, gerçekçi hedefler ve beklentiler ayarlayın, stres nedenlerinizi azaltmaya çalışın, dinlenmek için kendinize yeterince zaman ayırın.

Problemlerle başa çıkabilmede iki türlü yol vardır. Biri problem odaklı diğeri duygusal odaklıdır. Problem odaklı başa çıkma, durumun değişebileceğini farz ederek genellikle kontrol duygusunu geliştirir, stresi ve sakıncaları azaltır. Problem odaklı başa çıkmada aşamalar :

* Problemi saptama: Problemin ne olduğunun açığa kavuşturulması stresin çoğunu hafifletir.

* Seçenekleri gözden geçirme: Problemi saptadıktan sonra olabildiğince çok seçenek üretmektir.

* Eyleme geçme

* Sonuçları değerlendirme

Duygusal odaklı stresle başa çıkma ise olanlara pozitif açıdan bakabilmektir. Stres yaratan durum değiştirilemez bir durumsa, kişi olanlara olumlu yönden bakmaya çalışarak kendini duruma adapte edebilir.

Olumsuz düşüncelerimizin farkına varmak ve olumlu düşünmeye çalışmak hem stresi azaltmaya yardımcıdır hem de sağlıklı kararlar almamızı sağlar. Yaşanan duygular üzerinde odaklaşmak yerine, elde etmeyi istediğiniz sonuç üzerine yoğunlaşabiliriz. Sürekli yaşanan olumsuzlukları düşünmek stresi arttırarak daha da olumsuz hale getirir. Herhangi bir sorunu nasıl söylediğiniz çok önemlidir. “Sen”li cümleler yerine “Ben”li cümleler kullanabilmeliyiz. “Sen böyle yaptın” demek yerine “Ben öyle hissediyorum” demek daha uygun olacaktır. Düzenli egzersizler yapmak aşırı tepki vermeyi azaltır, sakin olmamıza yardımcı olur, kaygı ve gerginliğin azalması görülür ve kişinin kendisine saygısı artar. Düzenli beslenmeninde stresi azaltma konusunda etkisi büyüktür.Akşam yemeklerini az yiyin ve geç saate bırakmayın. Kahve ve çay gibi strese yol açan içecekler yerine ıhlamur gibi bitki çayları tercih edin. Uyuduğunuz odada uykuya dalmayı güçleştirecek fazla uyaran bulunmamasına özen gösterin.

Stres ile başa çıkabilme yollarında en etkili yöntemlerden birisi de nefes terapisi, nefes egzersizleri ve gevşeme egzersizleridir. Gözlerinizi kapatın ve dikkatinizi solunumunuz üzerinde yoğunlaştırın. Burnunuzdan derin bir soluk alıp, ağzınızdan verin. Aldığınız nefesle göğüs kafesinizi değil, karnınızı balon gibi şişirin. Omuz ve boyun kaslarınızı olabildiğince gevşetin. Çok kısa bir zaman içinde gerginliğin vücudunuzdan kayıp gittiğini fark edeceksiniz.

Yazan: |2018-10-11T22:58:44+03:00Eylül 29th, 2018|Genel|0 Yorum